Naudinga info

Liepto statyba


Dažnas, turintis ežero  pakrantę, ar išsikasęs tvenkinį savo kieme, nori  turėti patogų  priėjimą   prie vandens. Gerai, jei vandens telkinio krantas  smėlėtas, nuožulnus. Tačiau  dažnai  būna, kad krante negalima išvalyti  dumblo, arba krantas per status. O  ir žvejyba ar  maudymasis, bus daug malonesni nuo  tiltelio, nei  įsibridus į vandenį.

 Lietuvių liaudies išmintis sako: " Žiemai roges ruošk vasarą". Todėl tam, kad  vasarą galėtume mėgautis ežero vandens vėsa ar žvejoti nuo liepto, jį statyti reikia žiemos metu. Daug kas  net nepagalvoja, kad ant tvirto žiemos ledo patogiausia dirbti su tiltų ir lieptų konstrukcijomis. Juk vasarą tik  negilioje vietoje gali  įkalti  polius, pasidaryti  nedidelį  lieptelį. Na, o  jei norėsime pasidaryti  didesnį, tvirtesnį, reikės laukti,  kol  vanduo  užšals ir ledas taps tvirtas.

Nors atrodo , kad liepto statyba – nesudėtingas reikalas,  tačiau, kaip ir kiekvienas statinys, turi tam tikrų įrengimo niuansų.  Padarius nors ir nedidelę klaidą galima skaudžiai nusivilt. Teks  perdaryti  jį  iš naujo arba remontuoti. Visų  pirma reikia  nusistatyti  tinkamą liepto  aukštį. Virš  vandens lieptas turi būti  pakilęs tiek, kiek pakyla  ežero vanduo pavasarį, tirpstant ledui. Galima keletą centimetrų  pridėti  daugiau. Jei  nustatysime per mažą aukštį virš vandens, žiemą lieptas atsidurs po  ledu, o  pavasarį  jau nežinia, kokios būklės jį rasime. Todėl, lieptui pastatyti geriau   pasamdyti  patyrusius meistrus, arba bent  jau su jais pasikonsultuoti.

Tilto  polius geriausia  gaminti  iš  metalo, 70–100 mm skersmens. Jie bus patvarūs,  tarnaus ilgai ir  nesupus, kaip kad mediniai. Medinius polius  gali iškilnoti į medį įšalęs ledas. Medis tiks liepto dangai. Mediena tinkama bet kokia. Kas gali sau  leisti, renkasi  maumedžio medieną. Ji  daug brangesnė, tačiau jos tarnavimo  laikas ilgesnis, ji  atsparesnė drėgmei, klimato bei temperatūros pokyčiams.  Mes dažniausiai naudojame pušies ar eglės medieną. Tinkamai  impregnavus, ji  laiko pakankamai  ilgai.

Dažnai , darant didesnį tiltą, jo gale daroma platesnė  aikštelė,  įrengiami  turėklai, suoliukai. Tiltelis tampa pritaikytas ne tik  pažvejoti ar įšokti į vandenį, bet tampa tinkamas piknikui ar romantiškai  vakarienei  gamtoje.